• Landgoed Christinalust
  • Natuurbegraven Nederland
  • Natuur
  • Organisatie

Een natuurbegraafplaats in de stad Wat vindt de stadecoloog?

Wat gebeurt er als een stadsecoloog een natuurbegraafplaats bezoekt? Jip van Linschooten, stadsecoloog van Enschede, bracht laatst een bezoek aan natuurbegraafplaats Landgoed Christinalust. Samen met natuurbeheerder Florian wandelde hij door het gebied. Hun gesprek en bevindingen geven een bijzonder inkijkje in de waarde van deze plek voor de natuur én voor de stad.

Vaste bewoners

Gelijk aan het begin van de wandeling vliegt er een grote bonte specht voorbij. Een veel geziene gast op de natuurbegraafplaats, maar de timing lijkt haast te mooi om waar te zijn. Florian glimlacht: “Het laat zien hoe goed vogels zich hier thuis voelen.”

Hij wijst op het veranderde landschap. “Waar vroeger een dicht bos stond dat werd beheerd voor houtkap, is nu ruimte gekomen voor meer licht en lucht. We kiezen bewust voor een gevarieerd en gezonder bos. We zien dat dieren en planten moeite hebben in een natuur waarin we veel dezelfde soorten planten en bomen bij elkaar zien.”

Ruimte voor de natuur

Jip kijkt aandachtig om zich heen. “Wat mij opvalt, is hoe de natuur hier z’n gang mag gaan. Het beheer is zorgvuldig, maar niet overheersend. Dat is belangrijk voor de biodiversiteit. Daardoor ontstaat er een mooie balans tussen hoogtes in planten, struiken en bomen. Het is niet alleen een plek van rust, maar ook een toevluchtsoord voor dieren en planten.

“Toch vraag ik me af” zegt Jip,  “zit begraven de natuur soms niet in de weg? “ Florian antwoordt resoluut: “Natuur staat bij ons echt op één. Voordat we gaan begraven, controleren we altijd of er broedende vogels of bijzondere planten in de buurt zijn. Is dat zo, dan passen we onze route aan. Met dit soort kleine aanpassingen, die mensen zelf niet eens zo ervaren, maken we echt een groot verschil.”

Een groene aanwinst voor de stad

Jip is zichtbaar onder de indruk. “Deze plek is echt een aanwinst voor Enschede. Het zou mooi zijn als meer gemeenten zo met natuur omgaan.”

Bent u nieuwsgierig naar het hele bezoek? Bekijk dan de video.

Pas instellingen voor [wt_cli_manage_consent] aan